معنی

معنی فیلم

فیلم – معنی در دیکشنری

معنی فیلم

/film/

رُخشاره

معنی انگلیسی

film, genre, screen

فیلم در لغت نامه دهخدا

فیلم. ( فرانسوی ، اِ ) ماده ای است که از نیترات دُ سلولز ( قابل اشتعال ) یا استات دُ سلولز ( غیرقابل اشتعال ) ساخته شده و برای گرفتن تصاویر سینمایی به کار میرود. عرض آن ۳۵ میلی متر است. در حواشی فیلم پهلوی سوراخهای اعداد نشانه گذاشته شده که در فاصله هر ۰/۳۰۵ متر یعنی یک پا قرار دارند و عمل مونتاژ را آسان می کنند. در روی فیلم ماده ای ژلاتینی اندوده شده که در مقابل تشعشعات نورانی حساس است و تجزیه میگردد. در حاشیه هر فیلم به اندازه ۲/۵ میلیمتر جا تعبیه شده که ارتعاشات صوتی را در آن ضبط می کنند و آن را حاشیه صوتی میخوانند. پس از آنکه تصویر خارجی و صوت بر روی فیلم افتاد بوسیله ماشینهای خودکار که تا ۶۰۰۰ متر در ساعت کار میکند این فیلمها ظاهر و ثابت میشوند. در مرحله اول تعداد فیلمها دو عدد است ، یکی برای تصاویر و یکی برای صدا. در لابراتوارها این دو فیلم را مثل فیلمی بر روی هم قرار میدهند. بجز فیلمهای ۳۵میلیمتری ، فیلم های دیگری با قطعهای مختلف وجود دارد که از آنها به منظور فیلم برداری موضوعات خبری مستند و غیره استفاده میکنند. ( از فرهنگ فارسی معین ).

ترکیب های دیگر فیلم:

– فیلم بردار. فیلم برداری. رجوع به این دو کلمه شود.
– فیلم صامت ؛ فیلمی که بدون صدا باشد. مقابل فیلم ناطق. ( فرهنگ فارسی معین ).
– فیلم ناطق ؛ فیلمی که صدای اشخاص و حیوانات و اشیاء در آن ضبط شده و همراه با نمایش تصاویر به گوش رسد. ( فرهنگ فارسی معین ).

  کاربر

|| مجموع یک نمایش سینمائی. ( فرهنگ فارسی معین ).

فیلم. [ ف َ ل َ ] ( ع ص ) مرد بزرگ تن و بددل. || مرد بسیارموی سر. || بزرگ و کلان ازهر چیزی. || چاه فراخ. || ( اِ )پوست پاره که زیر دستار خوان طعام اندازند. || لشکر بسیار. ( منتهی الارب ). رجوع به فیلق شود.

فرهنگ فارسی

۱ – ماده ایست که از نیترات دسلولز ( قابل اشتغال ) یا استات دسلولز ( غیر قابل اشتغال ) ساخته شده و برای گرفتن تصاویر سینمایی به کار می رود . عرض آن ۳۵ میلیمتر است . در حواشی فیلم پهلوی سوراخهای اعداد نشانه گذاشته شده که در فاصله هر ۳٠۵ / . متر ( یک پا ) قرار دارند و عمل مونتاژ را آسان می کنند . در روی فیلم ماده ای ژلاتینی اندوده شده که در مقابل تشعشعات نورانی حساس است و تجزیه می گردد . در حاشیه هر فیلم باندازه ۲ / ۵ میلیمتر جا تعبیه شده که ارتعاشات صوتی در آن ظبط می شود و آن به حاشیه صوتی موسوم است . پس از آنکه تصویر خارجی و صوت بر روی فیلم افتاد بوسیله ماشینهای خودکار – که تا ۶٠٠٠ متر در ساعت کار می کند – این فیلمها ظاهر و ثابت می شوند . در مرحله اول تعداد فیلمها دو عدد است : یکی برای صدا و دیگری برای تصاویر . در لابراتورها این دو فیلم را مثل فیلمی منفی بر روی هم قرار می دهند . بجز فیلمهای ۳۵ میلیمتری فیلمهای دیگری با قطعات مختلف وجود دارد که از آنها به منظور فیلم برداری موضوعات خبری مستند و غیره استفاده می کنند . یا فیلم صامت . فیلمی که بدون صدا میباشد مقابل فیلم ناطق . یا فیلم ناطق . فیلمی که صدای اشخاص و حیوانات و اشیا در آن ضبط شده و همراه با نمایش تصاویر بگوش رسد ۲ – مجموع یک نمایش سینمایی . مرد بزرگ تن و بد دل . یا مرد بسیار موی سر .

  مکمل سوپر ویت گینر اولترا پاور پگاه – 2500 گرم

فرهنگ معین

[ فر. ] (اِ. )۱ – نوار قابل انعطاف سلولوییدی که با امولسیون حساس در برابر نور پوشیده شده است و در عکاسی و فیلم برداری استفاده می شود.

۲ – (فا ) مجموع یک نمایش سینمایی . ،~ بازی کردن کنایه از: ظاهرسازی کردن ، دغل بازی کردن .

فرهنگ عمید

۱. (عکاسی، سینما ) نوار ساخته شده از سلولوئید که در مقابل نور حساس است و برای گرفتن تصویرهای متحرک یا عکس به کار می رود.

۲. (سینما ) مجموعۀ تصاویر متحرکی که روی نوار ضبط می شود و در تلویزیون یا سینما به نمایش درمی آید.

۳. [عامیانه، مجاز] گفتار یا رفتار.

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] فیلم، مجموعه تصاویر متحرک که در سینما ، تلویزیون و مانند آن نمایش داده می شود.
عنوان یاد شده از عناوین جدید است که از احکام آن در بخش مسائل مستحدثه و پاسخ به استفتائات سخن گفته اند.

حکم فقهی

ساخت و تولید فیلم درصورت عدم اشتمال بر فساد و حرام ، جایز است. بنابراین، تهیه و ساخت فیلمهایی که محتوای آن ها با آموزه های دینی منافات دارد و نیز فیلمهای مذهبی تاریخی ، درباره معصومان (علیهم السلام) و بزرگان دین که قداست و شئون دینی در آن ها رعایت نمی شود و هتک حرمت به شمار می روند؛ همچنین فیلمهایی که مصداق نشر و ترویج اکاذیب و اشاعه فحشا است یا موجب سست شدن پایه های اعتقادی مسلمانان و یا بنیان خانواده می شوند، حرام است به تصریح برخی، فیلم برداری در حال احرام جایز است.

در بازیگری

  پروتئین وی مکمل ترکیبی آلبومیلک | پودر سفیده تخمه مرغ + کازِئین

بازیگری زن یا مرد در فیلم اگر مستلزم حرامی نباشد، جایز است و چنانچه مستلزم ارتباط نزدیک با نامحرم با کلمات یا رفتار تحریک کننده و هوس انگیز و یا لمس نامحرم باشد، حرام است. برخی، بازیگری مردان و زنان نامحرم با یکدیگر را مطلقا حرام و مزدی را که در ازای آن می گیرند باطل دانسته اند؛ چنان که بازیگری زن در فیلم را در صورتی که بخواهند آن را برای مردان نمایش دهند، حرام دانسته اند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *