پرچم فرانسه

معنای رنگ های مختلف پرچم فرانسه چیست؟ کدام شخصیت های تاریخی در طراحی پرچم فرانسه نقش بسزایی داشتند؟ تاریخچه سه رنگ فرانسه دقیقاً چگونه آشکار شد؟ به طور خلاصه، پرچم فرانسه به چه معناست؟

وقتی از پارچه ای صحبت می کنیم که معمولاً مستطیل شکل است که بر فراز ساختمان های عمومی فرانسه تکان می خورد و به عنوان یک نشان ملی عمل می کند، واضح است که ما به یک “پرچم” اشاره می کنیم آن هم پرچم کشور فرانسه است . ماده ۲ قانون اساسی ۱۹۵۸ در این مورد روشن است: “پرچم فرانسه سه رنگ آبی، سفید و قرمز است.”

به یاد داشته باشید که سه رنگ و سرود ملی فرانسه، مارسی معروف ، نمادهای جمهوری کشور فرانسه هستند (بر خلاف تصورات کلیشه ای در مورد مردم France – به عنوان مثال، خروس معروف گالیک، یک نماد رسمی نیست!). مجسمه نیم تنه ماریان که در تالارهای شهر در سراسر این کشور به نمایش درآمده است یادآور این است که این شخصیت زن از دهه ۱۸۸۰ مظهر جمهوری فرانسه بوده است.

پرچم

پرچم کشور فرانسه به چه معناست؟

بعد از بررسی کشور فرانسه ( French flag ) در آژانس طراحی جاسینا ، درک نمادهای کشور فرانسه بخشی از دانش فرهنگی ضروری در مورد کشور فرانسه است! ما همچنین می دانیم که انقلابیون فرانسه نقش مهمی در ایجاد این نشان خاص داشتند. اما نماد ملی محبوب فرانسه  همیشه شکل فعلی خود را نداشت.با غوطه ور شدن در تاریخ و فرهنگ فرانسه در حین یادگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه، تکامل این نمادها و بسیاری دیگر از جنبه های هیجان انگیز زندگی فرانسوی را کشف خواهید کرد.

رنگ های آن به چه معنایی است؟

در اعصار، قاره ها و فرهنگ ها، رنگ ها نماد مختلفی بوده اند. آبی فرانسه یادآور دنیای طبیعی است، نمادی از آرامش و مالیخولیا. قرمز فرانسه با خطر، خشم یا خونریزی و همچنین با اشتیاق عشق همراه است. در نهایت، سفید فرانسه نشان دهنده خلوص، صلح و الهی است.

با این حال آژانس طراحی جاسینا معتقد است ، یادآوری این نکته مهم است که در برخی از فرهنگ‌های آسیایی، رنگ سفید رنگی است که فرد متوفی را در حین حرکت همراهی می‌کند. رنگ سفید نمادی از حق الهی سلطنت است و همچنین اشاره ای به فلور-دلیس معروف است، در حالی که برای بسیاری از مورخان، آبی و قرمز با شهر پاریس مرتبط است. اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند ترکیب آبی، سفید و قرمز از ویژگی های خانه بوربن در قرن هفدهم و هجدهم است.

رنگ آبی در آن نماد فرانسه چیست؟

مانند دو رنگ دیگر، آبی نیز بخشی از بسیاری از پرچم های خارجی مانند کشورهای هلند، ایالات متحده و بریتانیا است. آیا تا به حال توجه کرده اید که طرح کشور هلند از رنگ های مشابه پرچم کشور فرانسه جدید استفاده می کند، اما شامل نوارهای افقی به جای عمودی است؟

آبی از زمان کلوویس، اولین پادشاهی که آن را به نقش ارتش فرانسه تبدیل کرد، با فرانسه مرتبط بوده است. در پرچم فرانسه ، نوار آبی به طور سنتی «به میله پرچم وصل می‌شود»، مطابق با ترتیبی که نقاش ژاک لوئیس دیوید تعیین کرده است.

سفید – نماد یک سلطنت محدود

تصادفی نیست که نوار سفید بین دو مورد دیگر قرار می گیرد: به عنوان جمهوری خواهان متعهد فرانسه ، طراحان نشان بدون شک می خواستند تأکید کنند که سلطنت باید تحت کنترل باشد. در واقع،  سفید بین دو رنگ دیگر «حبس» می‌شود، گویی ضامن «کنترل» مردم بر حق‌السلطنه هستند. سفید به طور کلی با سلطنت مرتبط است.

در طول جنگ های صلیبی، صلیب سفید فرانسه نماد فرشته جبرئیل بود و از زمان جنگ صد ساله در تضاد با صلیب سرخ انگلیسی قرار داشت. علاوه بر این، پرچم سنت مایکل – یک صلیب سفید روی زمینه آبی – توسط سربازان سلطنتی فرانسه در قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت.

رنگ قرمز در پرچم کشور فرانسه به چه معناست؟

پرچم کشور فرانسه سه رنگ رسماً در ۱۵ فوریه ۱۷۹۴ پذیرفته شد، اما متعاقباً دستخوش تغییرات متعددی شد. بین سالهای ۱۸۱۴ و ۱۸۳۰، بازگشت سلطنت یک بیرق سفید را تحمیل کرد که تا زمان ورود لویی فیلیپ اول به تصویب رسید.

در جریان انقلاب ۱۸۴۸ فرانسه، شورشیان به دنبال تحمیل یک نقش قرمز به عنوان نماد خونریزی بودند. آلفونس دو لامارتین، سیاستمدار و شاعر آن دوران، از طرفداران سرسخت نماد آبی، سفید و قرمز بود و آن را به عنوان نماد جمهوری و پیروزی های نظامی این کشور معرفی می کرد. “پرچم فرانسه و سه رنگ، یک فکر و یک اعتبار هستند – در صورت لزوم، همان وحشت برای دشمنان ما.” سه رنگ پرچم فرانسه، نشانه برادری و آشتی ملی، باید در برابر “طرح خون” که نماد تفرقه است حفظ می شد. تا به امروز، مورخان اتفاق نظر دارند که ترکیب این سه رنگ فرانسه نشان دهنده انسجام مردم این سرزمین است.

کوکاد: نشانی با اهمیت تاریخی

آیا می دانستید که کوکاد نقش مهمی در تاریخ نماد ملی این کشور داشته است؟ در دوران انقلاب، کوکاد ابتدا سبز بود، رنگ امید. گفته می شود که اولین کوکاد از یک برگ درخت ساخته شد، اما به احتمال زیاد فقط یک روبان سبز ساده بود. Camille Desmoulins، روزنامه‌نگار و وکیل آن زمان، از کاکل به‌عنوان نشانی استفاده می‌کرد که با آن انقلابیون اولیه را می‌توان شناسایی کرد.

در همین حال، گارد ملی فرانسه یک کاکل دو رنگ آبی و قرمز به تن داشت. مارکی دو لافایت، که فرمانده این شبه نظامی شهروندی بود، گفت که چند روز پس از انقلاب فرانسه ، ایده اضافه کردن رنگ سفید را در سر داشت. همچنین لازم به یادآوری است که در ۱۷ ژوئیه ۱۷۸۹، به درخواست شهردار پاریس، پادشاه فرانسه موافقت کرد که یک کاکل قرمز و آبی – رنگ های پایتخت – را به نشانه اتحاد ملی به کلاه خود بچسباند. 

امروزه کوکاد فرانسه در موقعیت های مختلف استفاده می شود و اما استفاده از آن تنظیم شده است. سرپوشی که بخشی از بسیاری از یونیفورم‌ها، از جمله لباس گارد جمهوری‌خواه فرانسه را تشکیل می‌دهد، مانند کلاه دوشاخه معروفی که دانشجویان مؤسسه معتبر آموزش عالی École Polytechnique بر سر می‌گذارند، با کاکل تزئین شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *