تعریف سرور به زبان ساده

تعریف سرور به زبان ساده

سرور 

با توجه به گسترش کسب و کار ها، بسیاری از شرکت ها به دنبال استفاده از سرور های (server) مختلف با منابع متفاوت و مرتبط هستند.

سرورها در اصل یک کانال ارتباطی در یک شبکه هستند که از نظر سخت افزاری بسیار قدرتمند هستند. آنها به عنوان سیستم های سرویس استفاده می شوند و اغلب برای کنترل، مدیریت، استقرار و غیره استفاده می شوند.

تعریف سرور به زبان ساده: سیستمی است که به یک کامپیوتر متصل می شود و شامل یک یا چند وب سایت است. این فضاها می خواهند سایت خود را در دسترس عموم قرار دهند تا بتوانند به شبکه جهانی وب متصل شوند. برای این کار باید تنظیمات خاصی را طی کنند. اول از همه، باید نام مختص به خود را داشته باشد تا از سایر آنها در شبکه های جهانی متمایز شود.

 

سرور

سرور چگونه کار می کند؟

یک سرور یک رایانه است که به طور مداوم به اینترنت متصل است و وظیفه ذخیره و پردازش داده ها و پاسخگویی به درخواست های کاربران را بر عهده دارد.

آن ها برای طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده می شوند، از جمله میزبانی وب سایت ها، ارائه خدمات ایمیل، ذخیره اطلاعات و اجرای برنامه های کاربردی.

سرورها معمولاً از سخت افزار و نرم افزار خاصی تشکیل شده اند. سخت افزار آن شامل پردازنده، حافظه، ذخیره سازی و شبکه است. نرم افزار آن شامل سیستم عامل و برنامه های کاربردی است که برای انجام وظایف طراحی شده اند.

سرور چگونه کار می کند؟

انواع سرورهای شبکه

انواع سرور

آژانس طراحی جاسینا می گوید : سرورها انواع مختلفی دارند. که با توجه به هدفی که دنبال می کنند، طبقه بندی می شوند. حالا به قسمتی می رسیم که در مورد حد وسط صحبت می کنیم.

سرور ها به چند دسته تقسیم می شوند: اشتراکی، مجازی و اختصاصی که روش های مختلفی برای تخصیص منابع خود دارند.

۱. اشتراکی

سرور اشتراکی

سرورهای اشتراکی منابع اختصاصی ندارند و دارای محدودیت های سخت افزاری هستند. در واقع ممکن است چندین سایت یا هاست روی یک سرور وجود داشته باشد و مشکل سایت ها روی طراحی سایت های دیگر تاثیر بگذارد.

این نوع با کاربران به اشتراک گذاشته می شود. معایب فضای اشتراکی منابع محدود و امنیت پایین آن است. همچنین وجود محدودیت در نسخه و نرم افزار آن، این نوع را برای شرکت ها و سازمان های بزرگ نامناسب می کند.

این نوع زمانی پیشنهاد می شود که شرکت در مراحل اولیه خود است و در هزینه ها صرفه جویی می کند.

سرورهای اشتراکی برای استارت آپ هایی مانند فروشگاه های اینترنتی کوچک و به طور کلی شرکت های کم تردد توصیه می شود که به دنبال داشتن تنها یک ویترین مجازی به عنوان اطلاعات در مقیاس محدود هستند.

۲. اختصاصی

سرور اختصاصی

در یک سرور اختصاصی یا Dedicated server، منابع به طور کامل به وب سایت میزبانی شده اختصاص داده می شود.

سرورهای اختصاصی در دو نوع اصلی فضای اختصاصی مجازی و اختصاصی ارائه می شوند که با توجه به نیاز طراحی وب سایت از نظر کارایی، ظرفیت سخت افزاری، هزینه و … توسط کاربران انتخاب خواهند شد.

۳. سرور مجازی

سرور مجازی

Virtual Private Server (VPS) به معنای سرور اختصاصی مجازی است. سرور مجازی بخشی از یک مدل اختصاصی کامل است. این کار از طریق مجازی سازی انجام می شود.

بنابراین، آن به چندین بخش تقسیم می شود که برای اهداف مختلف استفاده می شود. با توجه به اینکه منابع یک سرور کامل به چند قسمت تقسیم می شود، اغلب با شرایط یکسان، هزینه خرید وی پی اس کمتر از نوع اختصاصی است.

۴. ابری

سرور ابری

سرور ابری یا Cloud server در رایانش ابری طراحی می شود و می توان گفت فضاهای ابری همان فضاهای اختصاصی مجازی هستند که در زیرساخت ابری قرار دارند اما در محیط رایانش ابری ارائه می شوند.

کاربران سرویس های ابری به جای خرید یا اجاره سرورهای فیزیکی، فضای ابری را اجاره می کنند. هزینه چنین خدماتی معمولا بر اساس زمان و ظرفیت ارائه شده به کاربران در هر زمان پرداخت می شود.

۵. VDS

سرور VDS

سرور وی دی اس (Virtual Dedicated Server) یا سرور اختصاصی مجازی، یک فضای مجازی است که به منابع پردازشی، حافظه، فضای ذخیره سازی و پهنای باند اختصاصی اختصاص داده شده است. این بدان معناست که وی دی اس عملکرد و قابلیت اطمینان بهتری نسبت به فضاهای اشتراکی ارائه می دهد.

۶. وب سرور

وب سرور

وب سرور رایانه ای است که به درخواست های صفحات یا فایل های HTML پاسخ می دهد.

این نوع یک رایانه است که به طور مداوم به اینترنت متصل است و وظیفه ذخیره و پردازش فایل های وب سایت و ارسال آنها به بازدیدکنندگان را بر عهده دارد.

۷. اپلیکیشن

سرور اپلیکیشن

یک سرور اپلیکیشن کامپیوتری در یک شبکه توزیع شده است که منطق تجاری را در طراحی اپلیکیشن کاربردی فراهم می کند.

در واقع یک سرور اپلیکیشن بستری را برای توسعه و طراحی اپلیکیشن های تحت وب و همچنین طراحی زیرساخت مناسب برای اجرای اپلیکیشن ها فراهم می کند.

۸. پایگاه داده

سرور پایگاه داده

سرور پایگاه داده سروری است که برای ذخیره، بازیابی و مدیریت داده ها استفاده می شود. عملکرد پایگاه داده مدیریت به روز رسانی داده ها، دسترسی همزمان کاربر و امنیت داده ها است.

اغلب از پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات شرکت استفاده می شود. محبوب ترین میزبانی های پایگاه داده سازمانی:

Oracle، SQL Server، DB2، MYSQL، Sybase

در این بین مایکروسافت MYSQL یکی از محبوب ترین سرورهای پایگاه داده در میزبانی وب است. دلیل محبوبیت آن علاوه بر متن باز بودن، ادغام آسان آن با سایر سرویس های مایکروسافت است.

۹. پروکسی

سرور پروکسی درخواست های رایانه های مشتری را که می خواهد از منابع فضاهای دیگر در اینترنت استفاده کند، مدیریت می کند.

۱۰. میل

میل (Mail) سرور نرم افزاری است که به عنوان یک شبکه کامپیوتری عمل می کند و وظیفه اصلی آن تبادل ایمیل است.

امنیت

امنیت سرور

امنیت سرور فرآیند محافظت از آن در برابر تهدیدات امنیتی است. این شامل اقداماتی مانند:

  • نصب و نگهداری نرم افزار امنیتی به روز
  • استفاده از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد
  • محدود کردن دسترسی به سرور به کاربران مجاز
  • نظارت بر فعالیت آن برای شناسایی فعالیت های مشکوک
  • پشتیبان گیری از داده ها به طور منظم

امنیت برای محافظت از داده ها و اطلاعات مهم سازمان ضروری است. با رعایت نکات امنیتی، می توانید از سرور خود در برابر حملات هکرها و سایر تهدیدات امنیتی محافظت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *