طراحی گرافیک یا شاید طراحی گرافیکی صدایی آشنا برای تمام کسانی است که به خوبی می دانند دنیای امروز اگر زیباتر از گذشته شده است این را مدیون افرادی است که خلاقیت و هنرهای خود را که بسیار ارزشمند است به دنیای امروز منتقل کرده اند و با استعداد و خلاقیتی که در این زمینه دارند باعث شده اند دنیای امروز ما به زیبایی هرچه تمام تر خود برسد و این زیبایی ها در نقش نقش تمام شاهکارهای هنری این افراد خلاق و مبتکر به خوبی دیده می شود.طراحی گرافیک چیست؟ - کار اصلی طراح گرافیک - بخش های اصلی هنری طراحی گرافیک - طراحی گرافیک از گذشته تاکنون - ظهور اولین طرح های گرافیکی - اولین ابزارها برای ساده سازی طراحی گرافیکی - توسعه طراحی گرافیک در دوران معاصر - اضافه شدن طراحی گرافیک به بخشی از تجارت پول دنیا - آموزش طراحی گرافیک - اهمیت طراحی گرافیک در دنیای کنونی - ارزش کار و توانایی های طراح گرافیک - طراحی گرافیک؛ بازی جذاب - راه تبدیل شدن به طراح گرافیک عالی - مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به طراح گرافیک - خلاقیت و تفکر طراح گرافیکی - مشاغل موجود برای طراح گرافیک - سوالات متداول درباره طراحی گرافیک - دوره آموزش طراحی گرافیک جامع است؟ - بعد از آموزش های طراحی گرافیک میتونم درآمد داشته باشم؟ - چگونه می توانم ثبت سفارش کارهای گرافیکی را انجام دهیم؟ - اگه طرحی که میخوام رو نتونستید طراحی گرافیکی کنید چی میشه؟ - فایل های لایه باز طراحی های گرافیک رو بعد از اتمام کار میتونم تحویل بگیرم؟ - هزینه های طرح های گرافیکی به چه صورت پرداخت میشه؟

اگر به دنبال خدمات طراحی گرافیک هستید روی دکه زیر کلیک کنید!با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا شما را با بخشی از زندگی افراد این حوزه و راه های تبدیل شدن به طراح گرافیک آشنا نماییم ؛ همچنین با مفهوم طراحی گرافیک و اصطلاحات مورد نیاز آن آشنا شویم.

مقدمه

از نظر فنی می توانیم بگوییم که طراحی گرافیک یعنی هنر ارتباط بصری از طریق عکس های متنی، نمادها و کارهای هنری که وظیفه انجام آن به عهده ی طراح گرفیک می باشد ؛ در واقع طراحی گرافیکی زمانی پدید آمد و از آن سخن گفته شد که این افراد توانایی های خود را با ما به اشتراک گذاشتند. باید بگوییم که طراحی گرافیک چیزی نیست که در سالهای اخیر بوجود آمده باشد بلکه در گذشته نیز وجود داشته است اما امروزه به اوج شکوفایی خود رسیده است

طراحی گرافیک چیست؟

گرافیک از ریشه کلمه یونانی گرافیکوس گرفته شده است. بدین معنی که گرافیک، نمایشی بصری روی یک سطح اطلاق میشود.نظیر دیوارها، کاغذها، صفحه نمایش کامپیوتر یا حتی یک سنگ و غیره که در آن نوعی اطلاع رسانی، چهره نگاری یا سرگرمی وجود دارد.

تعریف AIGA از طراحی گرافیک

 AIGA ، یک موسسه هنر گرافیکی در آمریکا است. از دیدگاه آنها، طراحی گرافیک یک فرآیند خلاقانه است که تکنولوژی و هنر را باهم تلفیق می کند. این کار باعث می شود بین ایده ها ارتباط برقرار شود. طراح، با مجموعه ای از ابزار های ارتباطی متنوع سر و کار دارد. او با این کار سعی دارد تا به وسیله ی بهترین راه های انتخابی خود، پیامی را از فرستنده به مخاطبان آن منتقل کند. ابزار های اصلی در این کار تصاویر و تایپوگرافی هستند.

کار اصلی طراح گرافیک

طراحان گرافیک، مفاهیم بصری را با استفاده از نرم افزار کامپیوتری و یا دست ایجاد می کنند. آنها با این کار سعی دارند تا ایده های الهام بخش خود را پیاده سازی کنند و در اطلاع رسانی و ارتباط با مصرف کنندگان و زیباسازی دنیای پیرامون استفاده کنند. آنها طراحی  و توسعه هویت بصری شرکت ها و موسسات و کسب و کار های بزرگ و کوچک در اختیار دارند. خلق دنیایی زیبا از رسالت های طراح گرافیک است.

بخش های اصلی هنری طراحی گرافیک

در زیر به چند بخش اصلی هنری طراحی گرافیک اشاره کرده ایم و تنها به توضیحی مختصر پیرامون آن اکتفا کرده ایم

هنر های بصری

شامل چیزهایی مانند عکاسی و تصویر برداری می شود.

تایپوگرافی

هنر یا فرآیند تنظیم، ترتیب بندی و یا طراحی حروف می شود.

صفحه آرایی

تنظیم المنت های بصری در یک صفحه چاپ شده است.از هرکدام از این سه مهارت سالهاست که استفاده می شود. در واقع تاریخ پیدایش طراحی گرافیک به خیلی قبل تر از آنچه که فکر می کنید بر می گردد.

طراحی گرافیک از گذشته تاکنون

ظهور اولین طرح های گرافیکی

اولین استفاده از ارتباط بصری انتقال ایده ها است. یک نمونه آن نقاشی های درون غارها است که به حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. مطمئنا آنها به این کار طراحی گرافیک نمی گفتند، ولی ایده اصلی کار یکی است. خطوط تصویری، نمادها و دست خط ها ترکیب شده اند تا یک داستانی را روایت کنند یا پیامی برسانند. امروزه نیز به همین ترتیب است.

اولین ابزارها برای ساده سازی طراحی

اما حال جلوتر می رویم یعنی ۱۰۵ سال قبل از میلاد مسیح. یک سیاستمدار چینی به نام سایلون اولین نوع کاغذ را اختراع کرد. این اختراع منجر به تشکیل اولین شکل های چاپ شد. کاغذ، کشیدن آثار هنری و نوشتن متن هارا خیلی ساده تر کرد.اما نقطه اصلی دنیای طراحی یوهان گوتنبرگ در سال ۱۴۵۰ بعد از میلاد است. گوتنبرگ دستگاه تایپ متحرک را ساخت. بدین ترتیب دیگر لازم نبود به صورت دستی چیزی را نوشت.

البته طراحی همینطور تا چند قرن بعد نیز تکامل پیدا کرد. در سال ۱۹۲۰ شکل واقعی طراحی توسط یک خطاط و نقاش به نام ویلیام ادیسون دیگینز ساخته شد. مقالاتی نیز در مورد هنر طراحی گرافیک، یعنی طراحی مدرنی که امروزه آنرا میشناسیم نوشته است. لازم به ذکر است که اصطلاح گرافیک را دیگینز برای اولین بار در سال ۱۹۲۲ به کار برد.در سال ۱۹۶۹ مهندس داگلاس انگلبارت چیز کوچکی به اسم ماوس اختراع کرد. ماوس، بعدا منجر به بزرگترین جهش صنعتی شد.در سال ۱۹۸۴ اپل یک ماشین کوچک به اسم مکینتاش را عرضه کرد. نحوه کار طراحی بعد از آن تغییر کرد و عصر طراحی گرافیک برپایه کامپیوتر های مدرن شروع شد. در چند دهه بعد طراحی به شدت تکامل پیدا کرد. تکنولوژی قابل دسترس تر شد و برای همین افراد خیلی بیشتری با این هنر آشنا شدند. و بالاخره به جایی که امروز هستیم رسیدیم. اطرافمان را آگهی ها، پوسترها، طراحی بسته بندی ها و سنبل های نمادینی احاطه کرده اند. همه این ها احساساتمان را تحریک میکنند. به آنها رسمیت می دهند و خواسته های روزانه مان را برطرف می کنند.

اضافه شدن طراحی گرافیک به بخشی از تجارت پول دنیا

در دهه ۱۹۷۰ این حرفه به قدری اهمیت و رشد پیدا کرد که در نهایت طراحی گرافیک به بخشی از دنیای تجارت پول بدل شد. تمام سازمانها و موسسات و شرکت ها و حتی کسب و کار های محلی و بسیار کوچک، خود را نیازمند یک هویت بصری دانستند. بدین ترتیب طراحان گرافیک به تدریج جهت بازاریابی محصولات و خدمات و خلق تصاویر و زیبا سازی برند یک کسب و کار، به کار فراخوانده شدند.

آموزش طراحی گرافیک

یکی از حوزه هایی که امروزه تاثیر آن بر روی دیگر کسب و کارها مشاهده می شود، طرح های گرافیکی خلق شده توسط طراحان گرافیک می باشد. از همین رو با تعداد تقاضا برای خلق اثرهای زیبای گرافیکی برای سایت ها ، پوسترها ، بنرها و … افراد علاقه مند به آموزش طراحی گرافیک بیش از پیش شده اند.البته باید بگوییم این امر کاملا طبیعی است و برای حوزه ای که هر روزه زیباتر و پر مخاطب تر می شود ، قطعا افراد تمایل به یادگیری آن خواهند کرد.اگر شما نیز تمایل دارید تا طراحی گرافیک را به صورت حرفه ای آغاز نمایید باید بگویم مسیر درستی را در پیش گرفته اید و می توانید در این زمینه و گرفتن پروژه های گرافیکی بسیار عالی عمل کنید.دوره های آموزش طراحی گرافیک که توسط ما انجام می شود ، شامل آموزش های تمامی نرم افزارهای گرافیکی می شود. زمانی که شما آموزش های طراحی گرافیکی ما را سپری کنید می توانید با خیال راحت پروژه های تجاری گرفته و آنها را انجام دهید.یادگیری و آموزش رشته گرافیک می تواند شما را به درآمد قابل قبولی در ماه برساند

اهمیت طراحی گرافیک در دنیای کنونی

برای چند لحظه چشمان خود را ببندید. دنیایی را تصور کنید که هیچ طراحی گرافیکی در آن وجود نداشته باشد. چه به شکل گذشته و چه به شکل امروزی. حتما شماهم به این نتیجه می رسید که حتی تصور دنیای بدون رنگ هم بسیار سخت است. دنیایی بدون اشکال، خطوط، رنگ های و سایر جلوه های بصری دیگر.اهمیت طراحی گرافیک آنقدر بالا است که می توان به این نکته اشاره کرد، امروزه همه شهرها زیبایی خود را مدیون طراحی گرافیک هستند. جایی که هویت (لوگو و نام تجاری )، انتشارات(مجله ها و روزنامه ها و کتاب ها)، تبلیغات چاپ، پوستر ها، بیلبوردها، گرافیک وب سایت و عناصر، اپلیکیشن ها، جلوه های بصری رسانه های تصویری، علائم و بسته بندی محصولات و غیره، همه و همه بدون گرافیک چیزی خسته کننده ای بیش نبود.این طراحی گرافیک است که به دنیای ما هویت بصری می دهد. با احساسات و ادراک انسان ها بازی می کند. و عمیق ترین تاثیرات را روی آنها می گذارد.

ارزش کار و توانایی های طراح گرافیک

همانطور که تاکنون به این مساله پرداخته ایم، ارزش و اهمیت حرفه ی طراحی گرافیک بسیار فراتر از آن چیزی است که تصورش را می کنیم. بنابراین کسی که خود را به عنوان یک طراح گرافیک می داند باید از توانایی های بسیار بالایی برخوردار باشد. چرا که بخش عمده ای از دنیای تجارت و دنیای بصری در دسان این علم است.علیرغم باور عموم شغل طراحی گرافیک نه تنها آسان نیست بلکه سختی ها و پیچیدگی های مخصوص خودرا نیز دارد. به طور خلاصه طراحی گرافیک یک کار بسیار بسیار پر ارزش است. در عین حال که کاری سخت و ظریف نیز هست. ولی با این حال همواره درآمد یک طراح گرافیک در ایران و چه در جهان همواره پایین تر از آنی است که این کار ارزش آن را دارد.  با این حال کسانی هم هستند که توانسته اند با داشتن مهارت های گرافیک همچون طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی پوستر ، طراحی تراکت ، طراحی جلد کتاب و … به درآمد های بسیاری دست پیدا کنند.همچنین بسیاری از وب سایت ها اکنون به دنبال گرافیست های حرفه ای می باشند که بتوانند سایت آنها را به زیبایی هرچه تمام تر طراحی کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید شما یک شرکت طراحی سایت هستید و می خواهید برای یکی از صفحات خود زیبایی های گرافیکی نیز اضافه کنید تا با استفاده از آن بتوانید مشتریان بیشتری را برای سایت خود بدست آورید، مسلما در اینجا ، کار یک طراح گرافیک به وضوح حس خواهد شد و ارزش کار آن بیش از پیش نمایان خواهد شد.

  تاریخ طراحی گرافیک ایران , جهان

طراحی گرافیک؛ بازی جذاب

در واقع طراحی گرافیک چیزی است که شما می خواهید. زیبایی آن نیز به همین است. هرکسی برای پیاده کردن ایده های خاص خود، روش خود را دارد.هر طراح گرافیک دوست دارد تا با استفاده از روش های خود، بهترین راه را برای انتقال پیام برگزیند. او نه تنها از این کار خسته نمی شود، بلکه حس شادابی و سرزندگی را حین انجام حرفه اش دارد.طراحی گرافیک مانند یک بازی است. این یکی از وجه هایی است که این هنر را از سایر جدا می کند.

راه تبدیل شدن به طراح گرافیک عالی

برای اینکه به طراح عالی تبدیل بشوید، باید روابط عمومی بالایی داشته باشید. قابلیت به کار بردن کلمات و تصاویر ساده را داشته باشید. شما باید بتوانید آنها را به پیام های با معنی برای مخاطب تبدیل کنید.هدف شما به عنوان یک طراح باید این باشد که به ارائه های بصری نظم و وضوح بدهید. رسالت طراحی گرافیک این است که کاری کنید تا درک این اطلاعات برای بیننده ساده تر باشد.با پشرفت مداوم تکنولوژی هم شما باید به عنوان یک طراح گرافیک پیشرفت کنید. این خیلی مهم است که همیشه به روز باشید و کار با تکنولوژی های جدید را یاد بگیرید. با این کار شما می توانید خودتان را با نیازهای روز مشتریان وفق بدهید. طراحانی که پیشرفت نمیکنند نمیتوانند موفق بشوند. به همین سادگی!!!

مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به طراح گرافیک

راه تبدیل شدن به یک طراح هیچگاه آسان نبوده و نیازمند کسب جمعی یک سری از مهارت ها هست که در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم.در ادامه به بررسی نرم افزارهای طراحی لوگو و گرافیک خواهیم پرداخت که برای طراحی به آنها نیاز دارید.

Adobe (ادوبی)

شرکت ادوبی، یک شرکت تولید نرم افزارهای کامپیوتری است که اکنون در آمریکا مستقر است. این شرکت بخاطر توسعه نرم افزارهای ویرایش تصویر و ویدیو، تولید تصویر و انیمیشن و نرم افزارهای سند قابل حمل پی دی اف به معروفیتی در سطح جهانی دست یافته است. ادوبی با تولید این نرم افزارها، تحول شگرفی را در صنعت گرافیک، تصویر، فیلم و متن و… ایجاد کرده است.شما با یادگیری نرم افزارهای این شرکت (آن هم به صورت کاربردی، نه صفر تا صد) می توانید به راحتی مشغول طراحی گرافیکی شوید یا انیمیشن بسازید و یا فیلم تدوین کنید و هزاران کار دیگری که مربوط به حوزه تصویر و صدا می باشد را انجام دهید.در زیر تعدادی از نرم افزارها را که نیازمند یادگیری است را معرفی میکنیم:

 • فوتوشاپ

 • ایلیستریتور

 • افترافکتس

 • پریمیر

 • آدیشن

 • اکس دی

 • ایندیزاین

شما می توانید با فراگیری این نرم افزارها و پیدا کردن تبحر در کار با آن ها، طراح گرافیکی باشید که همه به دنبال کار کردن با او هستند.شما می توانید از آموزش های کاربردی، سریع و جذاب سایت ما در بخش ویدیو های آموزشی استفاده کنید.

خلاقیت و تفکر گرافیکی

شما هر چقدر هم به نرم افزار های گرافیکی و ویدیویی تسلط داشته باشید، بدون خلاقیت و تفکر گرافیکی تقریبا هیچ هستید. هر طراح گرافیکی باید ذهنی خلاق داشته باشد تا بتواند هر نیازی که مشتری داسته باشد را برای او فراهم کند. شما میتوانید با مراجعه به بخش مطالب گرافیک وبسایت مقاله های متعددی را در ارتباط با افزایش خلاقیت در طراحی گرافیک و تقویت تفکر گرافیکی را مطالعه بفرمایید.

مشاغل موجود برای طراح گرافیک

در اینجا یک لیست از مشاغل طراحی گرافیک را میاوریم که با یادگیری این علم بدست می آید

 • طراح چند رسانه ای یکی از رایج ترین شغل های طراحی گرافیک است

 • طراح وب و…

 • طراح هویت و نام تجاری و…

 • طراح لوگو و…

 • طراح فلش و…

 • خلاقیت، هنرمندی و…

 • ویرایش عکس، هنرمند فوتوشاپ و…

 • هنرمند صفحه آرایی و…

  کورل - نرم افزار طراحی گرافیک

سخن پایانیطراحی گرافیک یک دنیای بی پایان و تمام نشدنی است. اگر قصد دارید یک طراح گرافیک تمام عیار شوید، معطل نکنید و از همین حالا شروع کنید. بی شک شما یکی از بهترین علوم را برای فراگیری انتخاب کرده اید. در ضمن می توانید برای فراگیری کاربردی طراحی گرافیک، از دوره های طراحی گرافیک وبسایت که به زودی برگزار می شود استفاده نمایید

جمع بندی

به انتهای مقاله طراحی گرافیک رسیدیم و یاد گرفتیم که طراحی گرافیک چیست و دنیای امروز چرا تغییرات خود از لحاظ زیبایی بصری را مدیون این بخش بزرگ است.همچنین دانستیم که طراحی گرافیک تنها مختص به سالهای اخیر نیست و در سالهای دور نیز وجود داشته است و امروز به رشد و شکوفایی خود رسیده است همچنین با یکدیگر بررسی کردیم که چگونه می توانیم یک طراح گرافیک خوب باشیم و راه های ورود به دنیای گرافیک را بازگو کردیم. شما را با شرکت ادوبی آشنا کردیم و نرم افزارهای این شرکت که کمک بسیاری در زمینه طراحی گرافیک می کند را به شما معرفی کردیم.ما به صورت کلی در این مقاله سعی داشتیم تا حرفه و علم طراحی گرافیک را به صورت کامل معرفی کنیم و به ارزش های این کار بپردازیم. و به صورت کلی بتوانیم راه تبدیل شدن به طراح گرافیک را نشان شما عزیزان بدهیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

سوالات متداول درباره طراحی گرافیک

۱- دوره آموزش طراحی گرافیک جامع است؟

بله – دوره آموزش گرافیکی که در نظر گرفته شده برای همه افراد مفید است و از همان ابتدا تا زمانی که شما تبدیل به یک طراح گرافیک حرفه ای شوید ، شما را راهنمایی می کند. همچنین در این دوره جامع نحوه کسب درآمد از حوزه گرافیک نیز به صورت کامل بیان می شود تا هنرجوها در سریع ترین زمان به درآمد برسند.

۲- بعد از آموزش ها میتونم درآمد داشته باشم؟

مسلما هیچکس نمیتونه این موضوع رو تضمین کنه و همه چیز بستگی به تلاش های خود شما داره. اما با توجه به نتایج هنرجوهای قبلی میتونیم این وعده رو بدیم که اگه شما هم از پشتکار خوبی برخوردار باشیدد و تمامی آموزش ها رو خیلی خوب یاد گرفته باشید میتونید به درآمدهای خیلی خوبی هم دست پیدا کنید.

۳- چگونه می توانم ثبت سفارش کارهای گرافیکی را انجام دهیم؟

برای ثبت کارهای گرافیکی می توانید با کارشناسان پارماتیک تماس بگیرید تا کارهای گرافیکی شما را با بالاترین کیفیت و در زمان مشخص برای شما طراحی نمایند.

۴- اگه طرحی که میخوام رو نتونستید طراحی کنید چی میشه؟

طرح هایی که طراحی میشن با توجه به توضیحات و سبک و سلیقه ای که داشتید طراحی میشن. اما در هر صورت و بخاطر اختلاف نظر هایی که ممکنه وجود داشته باشه ، ما امکان ۳۰درصد ادیت روی طرح نهایی رو قرار دادیم تا اگه از طرحی که برای شما طراحی شده خوشتون نیومد ، امکان ویرایش داشته باشید. اما تا به الان به جز چند مورد انگشت شمار تمامی طرح های ما مورد رضایت کارفرماها قرار گرفته و همه راضی بودن.

۵- فایل های لایه باز رو بعد از اتمام کار میتونم تحویل بگیرم؟

نه متاسفانه این امکان وجود نداره – طبق قوانینی که وجود داره یک طراح گرافیک این حق رو داره که هیچ فایل لایه بازی رو برای مشتری ارسال نکنه . فایل نهایی که کارفرما دریافت می کنه فایل بسته و نهاییه . البته این موضوع رو هم باید اشاره کنیم در بعضی از موارد خیلی خاص و با پرداخت جداگانه هزینه برای فایل های لایه باز این امکان وجود داره. البته فایل های طراحی شده لوگو و وکتور به صورت فایل لایه باز تحویل داده می شوند.

۶- امکان پرداخت بعد از اتمام کار وجود داره؟

نخیر – طرح هایی که برای شما آماده میشن ، مدت زمانی برای ایده پردازی ، اجرا ، و موارد دیگه صرف میشه و به هیچ وجه این امکان فراهم نیست که بعد از اتمام کار پرداخت انجام بشه و تمامی پرداخت ها طبق قوانین شرکت پرداخت میشن

۷- هزینه های طرح های گرافیکی به چه صورت پرداخت میشه؟

با توجه به نوع پروژه ای که میخواید ۵۰ تا ۸۰ درصد از مبلغ پروژه از شما گرفته میشه و مابقی مبلغ بعد از انجام کار دریافت میشه. ابتدا فایل با کیفیت پایین تر برای شما فرستاده میشه و اگه مورد تایید شما بود مابقی مبلغ رو واریز می کنید و فایل نهایی برای شما ارسال میشه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *