فضا 

فضا مفهوم عنصر کلیدی در طراحی گرافیک است.ما در داخل یا خارج از منزل حرکت می کنیم و کار می کنیم.ما با یکدیگر و اشیاء اطراف خود ارتباط برقرار می کنیم زیبایی زندگی، لطافت نسیم، گرمای خورشید، جوانه زدن درخت و لطافت بازی کودکان را احساس می کنیم.

 

فضا در گرافیک چیست؟

فضا در هنر تجسمی، انسان معمولا فضا را از طریق فاصله و ابعاد درک می کند.بخش فضا در زمینه ی طراحی گرافیک از عناصری بصری ساخته شده است که قالب های ساختمان طراحی هستند. از طریق مهار جلوه های هنری؛ ما این عناصر فضای بصری را انتخاب می کنیم و آن ها را روی سطح در طرح اولیه مرتب می کنیما ایده ای را منتقل کنیم.به همین دلیل فضای هندسی چه از نظر احساسی و چه از نظر زیبایی شناختی با ویژگی های فوق آغشته است.

آژانس طراحی جاسینا بیان می دارد در مقیاس طراحی معماری، این عناصر اساسی در قالب عناصر خطی مانند تیرها و ستون ها و عناصر لایه ای مانند:

  • طراحی فضای کف
  • فضای دیوار
  • فضای سقف

عناصر در طراحی فضا

همه چیز اطراف ما در طراحی سه بعدی است. نقطه خالق همه اشکال است.هنگامی که یک نقطه حرکت می کند، خطی ایجاد می کند که یک عنصر یک بعدی است.اگر خط در جهتی متفاوت از طول خود حرکت کند، یک سطح قیمت ایجاد می شود که طراحی دو بعدی است و هنگام حرکت صفحه – حجم سه بعدی

  • نقاط
  • خطوط

سطوح و حجم ها عناصر تشکیل دهنده یک شکل مثلث و… یا میتوانند غیره باشند .تمام فرم های طراحی معماری در واقع سه بعدی هستند و تفاوت عناصر فوق تنها به نسبت طول، عرض و ارتفاع هر کدام بستگی دارد.

نقطه در طراحی فضا

موقعیت خاص مانند انتهای عناصر خطی یا زاویه حجم در فضا را نشان می دهد و می تواند اندازه ها و اشکال مختلفی داشته باشد.

خط

خط عنصر طراحی بصری یک بعدی است.برخلاف نقطه ای که ثابت و بدون جهت است، خط حرکت، جهت، رشد و پویایی بصری را نشان می دهد.خط می تواند اشکال مختلفی در ضخامت و وزن، شکنندگی و زبری، نرمی و سختی، صافی یا زبری داشته باشد.خط مستقیم نشان دهنده تنش متقابل بین دو نقطه است. ویژگی اصلی آن جهت است. خط افقی مستقیم می تواند نشان دهنده ثبات، قدرت، وضعیت و آرامش باشد.برعکس، خط عمودی تعادل تعادل نیروهای گرانشی را نشان می دهد. اسلش بسته به مجاورت آن با یک خط عمودی یا افق، ممکن است حالت سقوط یا افزایش را نشان دهد، با این حال نشان دهنده حرکت و فعال و پویا است. مفهوم خط را می توان از طریق دو نقطه یا تکرار کافی عناصر مشابه ایجاد و فراخوانی کرد. همانطور که در تصویر می بینید، خط حتی می تواند بافت و نقش داشته باشد.خط منحنی می تواند احساس تغییر نیرو را منتقل کند و حالتی از تغییر تدریجی، حرکت صاف را بدهد عنوان کردن.می توان آن را برجسته و سفت و یا برعکس، می تواند فرورفته، سبک و آویزان باشد.

سطح 

از نظر آژانس طراحی جاسینا سطح یک عنصر در طراحی دو بعدی است که “شکل” آن ویژگی اصلی آن را بیان می کند.شکل واقعی سطح تنها در صورتی قابل مشاهده است که به سطح آن عمود نگاه کنید.یکی دیگر از عوامل مهم کیفیت سطح است.کیفیت سطح بستگی به کیفیت موادی دارد که از آن ساخته شده است.نوع رنگ، بافت، نقش و پس زمینه بر ویژگی های سطح تاثیر می گذارد و کیفیت آن را تعیین می کند.

کیفیت سطح را می توان بر اساس ویژگی های طراحی بصری آن، یعنی:

  • وزن و قدرت بصری
  • اندازه و موقعیت مناسب در فضا
  • انعکاس نور

ویژگی های صوتی سطح چشمگیر است.

حجم 

حجم عنصر بصری در طراحی سه بعدی است که ویژگی اصلی آن «شکل» است.شکل، به ویژه حجم، ظاهر و ساختار بصری خود را نشان می دهدکه حاصل به هم پیوستگی خطوط، اشکال و سطوح مرزی آن است.از نظر معماری، حجم به عنوان یک عنصر سه بعدی می تواند جامد یا جرمی باشد که توسط ماده اشغال شده است یا فضای خالی محدود و مشخص شده توسط سطوح باشد. «جرم» و «فضا» دو مفهوم و ساختار مکمل یکدیگر هستند که در کنار هم قرار می گیرند تا معماری را به واقعیت تبدیل کنند.

اشکال در فضا

محیط و دایره فرضی یک سطح یا حجم را «شکل»یا Shape می گویند که آن را از پس زمینه یا فضای اطراف جدا می کند.انواع مختلفی از اشکال وجود دارد. اشکال طبیعی اشکال جهان طبیعی اطراف ما را نشان می دهند.از فرم ساده شده این فرم ها نیز با حفظ ویژگی های اصلی در معماری استفاده شده است.

دایره ها و منحنی 

دایره شکلی است متمرکز و درونگرا و بر مرکز آن تأکید دارد.این شکل بیانگر وحدت، تداوم و خلوص است و مانند خطوط منحنی، احساس نرمی و لطافت را القا می کند.اشکال گرد معمولاً در زمینه خود پایدار و خود محور هستند.

فضا در دیزاین

فضا یک مفهوم کلیدی در طراحی است که می تواند به روش های مختلف تعریف شود. به طور کلی، فضا به عنوان مقدار سه بعدی بین اشیاء یا افراد تعریف می شود. در طراحی، فضا می تواند برای ایجاد حس تعادل، انسجام و جریان استفاده شود.

فضا را می توان با استفاده از عناصر مختلفی مانند اندازه، شکل، بافت و رنگ ایجاد کرد. به عنوان مثال، یک اتاق بزرگ با سقف بلند حس فضای بازتری نسبت به اتاق کوچک با سقف کوتاه دارد.

اتاق مربعی حس انسجام بیشتری نسبت به  اتاق مستطیلی دارد. اتاق با دیوارهای سفید حس فضای بازتری نسبت به  اتاق با دیوارهای تیره دارد. و  اتاق با مبلمان نرم حس راحتی بیشتری نسبت به اتاق با مبلمان سفت دارد.

فضا می تواند برای ایجاد حس های مختلف در فضا استفاده شود. به عنوان مثال، یک فضای کوچک می تواند با استفاده از رنگ های روشن و مبلمان کم احساس بزرگ تری داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *