فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ چیست؟

نرم افزار ادوبی فتوشاپ چیست؟ یک برنامه ایجاد تصویر و طراحی گرافیکی و ویرایش عکس است که توسط Adobe توسعه یافته است.آژانس طراحی جاسینا می گوید این نرم افزار ادوبی فتوشاپ انواع ویژگی های ویرایش تصویر را بر اساس گرافیک پیکسلی، بیت مپ و برداری ارائه می کند.Adobe Photoshop اولین بار در سال ۱۹۸۸ منتشر شد.توسط توماس و جان نول ایجاد شددر ابتدا برای کامپیوترهای مکینتاش توسعه داده شد و اما اکنون برای سیستم عامل های ویندوز و macOS در دسترس است.فتوشاپ بخشی از Adobe Creative Cloud است.

که شامل ابزارهای محبوب دیگری مانند :

Adobe Illustrator

Photoshop Lightroom

Adobe Dreamweaver است.

Photoshop Creative Cloud به کاربران این امکان را می دهد که از هر کجا بر روی تصاویر و محتوای گرافیکی کار کنند.

چگونه کار می کند؟

برنامه فتوشاپ برای مدت طولانی برنامه دستکاری تصویر بوده است که نام نرم افزار ادوبی فتوشاپ برای همین معروف شده بود .معمولاً گفته می شود که یک تصویر “فتوشاپ” شده است یا حتی به سادگی “ساخته” شده است و به این معنی که ویرایش یا دستکاری شده است.فتوشاپ از یک سیستم ویرایش مبتنی بر لایه استفاده می کند که به شما امکان می دهد و بیت مپ ها را با پوشش های متعدد ایجاد و تغییر دهید که شفافیت را حفظ می کند.

آژانس طراحی جاسینا در اینباره می گوید لایه ها در Photoshop می توانند به عنوان ماسک یا فیلتر عمل کنند و رنگ های اصلی را تغییر دهند و می توانید سایه ها و سایر افکت ها را به لایه ها اضافه کنید.Adobe Photoshop را به عنوان ابزاری برای حرفه ای ها تبلیغ می کند.با این حال، مبتدیان نیز می توانند از فتوشاپ با بسیاری از آموزش های مفید موجود در بازار استفاده کنندکه نحوه استفاده از ویژگی های مختلف Photoshop را به کاربران آموزش می دهد.

  نقاشی دیجیتال

فرمت های فایلی عبارتند از:

فرمت برنامه فتوشاپ (PSD) :

فایل های PSD می توانند تا ۲ گیگابایت حجم داشته باشند.فقط پی اس دی به عنوان توانایی ذخیره تمام عناصر تصویر یا گرافیک ویرایش شده.فرمت سند بزرگ (PSB) – فایل های PSB می توانند بزرگتر از ۲ گیگابایت باشند و حداکثر ۳۰۰۰۰۰ پیکسل را در هر بعد پشتیبانی کنند. لایه ها و فیلترهای اعمال شده نیز پشتیبانی می شوند.

فرمت فایل برچسب گذاری شده در فتوشاپ (TIFF) :

این فرمت تصویر بیت مپ انعطاف پذیر توسط برنامه های کاربردی و پلت فرم های کامپیوتری متعدد مانند: نرم افزار ادوبی فتوشاپ پشتیبانی می شود. CMYK، RGB، مقیاس خاکستری و رنگ نمایه شده پشتیبانی می شوند.اسناد TIFF حداکثر حجم فایل ۴ گیگابایت را دارند.اگر یک فایل TIFF در برنامه دیگری باز شود و حتی اگر لایه ها ذخیره شده باشند، فقط یک تصویر مسطح ارائه می شود.

RAW :

فایل های RAW می توانند بزرگتر از ۲ گیگابایت باشند.فایل های RAW انعطاف پذیر هستند و می توان از آنها برای انتقال تصاویر بین رایانه ها یا برنامه هایی مثل فتوشاپ استفاده کرد.این فرمت از تصاویر CMYK، RGB و مقیاس خاکستری پشتیبانی می کند و با این حال فایل ها باید قبل از ذخیره سازی جمع شوند.

فرمت سند قابل حمل (PDF) :

فونت ها، طرح بندی صفحه، وکتور و گرافیک بیت مپ را می توان با فایل های PDF به دقت نمایش داد.علاوه بر این، پیوندهای الکترونیکی را می توان در یک فایل PDF گنجاند. تا ۱۶ بیت در هر کانال تصاویر را می توان بدون کاهش کیفیت ذخیره کرد.پی اس دی یکی از فرمت های ذخیره فتوشاپ هم است.

  هدف

فرمت تبادل گرافیکی (GIF) :

این فرمت فایل اغلب برای نمایش گرافیک های رنگی یا تصاویر نمایه شده در یک سند HTML تعیین شده استفاده می شود.GIF اندازه فایل را به حداقل می رساند و زمان انتقال الکترونیکی را کاهش می دهد.از کانال های آلفا پشتیبانی نمی کند و یکی از فرمت های ذخیره Photoshop نیز است.

گرافیک شبکه قابل حمل (PNG) :

درباره این نوع فرمت آژانس طراحی جاسینا معتقد است فشرده سازی بدون اتلاف با PNG به دست می آید و از تصاویر ۲۴ بیتی پشتیبانی می کند. با این حال، برخی از مرورگرهای وب از فایل های PNG پشتیبانی نمی کنند.PNG شفافیت را در تصاویر RGB و مقیاس خاکستری حفظ می کند.همچنین از تصاویر رنگی نمایه شده، مقیاس خاکستری، RGB و حالت بیت مپ پشتیبانی می کند.این فرمت یکی از فرمت های فتوشاپ است.

Joint Photographic Experts Group (JPEG) :

این فرمت فایل اغلب برای تصاویر با صدای پیوسته برای اسناد HTML انتخاب می شود.از حالت های رنگ خاکستری، RGB و CMYK پشتیبانی می کند و تمام اطلاعات رنگی را در یک تصویر RGB حفظ می کند، با این حال اندازه فایل را با دور انداختن داده های انتخاب شده فشرده می کند.هنگامی که فایل باز می شود، یک JPEG به طور خودکار از حالت فشرده خارج می شود و یکی از فرمت های ذخیره اصلی فتوشاپ نیز به حساب می آید.

 چگونه فتوشاپ آموزش ببینیم

از نظر آژانس طراحی جاسینا روش های مختلفی برای یادگیری فتوشاپ (Adobe Photoshop ) وجود دارد.

روش‌های محبوب آموزش فتوشاپ عبارتند از:
  • درس‌های فتوشاپ و آموزش
  • کلاس‌های آنلاین زنده و کنفرانس
  • یادگیری و آموزش‌های آنلاین 
  • کتاب‌های فتوشاپ و جزوه ها
  پست

کلاس های آموزش فتوشاپ به گونه ای طراحی شده اند که به دانش آموختگان کمک کنند از جلسات گروهی و انفرادی فتوشاپ بهره مند شوند و یادگیری در کلاس Photoshop این مزیت را دارد که به دانش آموختگان کمک می کند.

چه ویژگی و ابزارهایی دارد؟

فتوشاپ با بسیاری از ویژگی ها، فونت ها، جلوه ها و ابزارهای قلم مو یا قلم ارائه می شود.در بخش زیر رایج ترین ابزارهای نرم افزار فتوشاپ را برای شما توضیح داده ایم و همچنین می توان گفت , براش ها یکی از محبوب ترین ابزارهای نرم افزار فتوشاپ هستند.از آنها می توان برای جلوه های مختلف از جمله ترکیب بندی ، نقاشی، پاک کردن و روتوش تصاویر در فتوشاپ استفاده کرد.

در پایان آژانس طراحی جاسینا در این مقاله از فتوشاپ نتیجه گیری می کند که فتوشاپ برای تعمیر تصاویر آسیب دیده یا خراب مفید است.Healing Brush شبیه Clone Stamp است، اما پیکسل های کپی شده را با پیکسل های اطراف ترکیب می کند تا ظاهری طبیعی تر داشته باشد.History Brush به شما امکان می دهد یک تصویر را به حالت قبلی برگردانید.فتوشاپ برای خنثی کردن اشتباهات یا بازگشت به نقطه‌ای از جریان کاری که از تصویر راضی بودید مفید است.تاری پیکسل‌های یک تصویر را تار می‌کند و باعث می‌شود که آنها کمتر متمایز شوند.نرم افزار ادوبی فتوشاپ می تواند برای ایجاد ظاهری نرم و رویایی یا کاهش ظاهر چین و چروک و سایر عیوب استفاده شود.