مکمل ورزشی و تناسب اندام و بدنسازی

امروزه داشتن تناسب‌اندام و بدن ورزیده، یکی از نشانه‌های زیبایی به شمار می‌رود. چه قصد لاغری و چربی‌سوزی داشته باشید و چه بخواهید عضله‌سازی کنید و حجم بگیرید؛ باید در کنار ورزش و بدنسازی، مواد غذایی مورد نیازتان را هم دریافت کنید. باتوجه‌به نیازهای متفاوت بدن در هنگام رژیم غذایی، بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که در این دوره زمانی، از انواع مکمل ورزشی و تناسب‌اندام و بدنسازی استفاده کنید تا از دریافت ریزمغذی‌ها به‌اندازه کافی، مطمئن باشید.

مکمل ورزشی و تناسب اندام و بدنسازی

مکمل ورزشی و تناسب اندام و بدنسازی

مکمل بدنسازی و ورزشی چیست؟

مکمل ورزشی و تناسب‌اندام و بدنسازی موادی خوراکی هستند که دلیل تولید این محصولات بالا بردن سطح انرژی و قدرت بدنی ورزشکاران است. البته برای تبلیغات بیشتر فروشندگان و تولیدکنندگان این مکمل‌ها قید می‌کنند که تولیداتشان همه این توانایی را دارند که پس از مصرف باعث بالا رفتن سطح انرژی و قدرت بدنی در فرد ورزشکار می‌شود. اما فقط این خصوصیت دلیل استفاده برخی از ورزشکاران از این مکمل‌ها نیست بلکه مانع از آسیب‌ها در برابر ضربه‌ها و خطرات در هنگام ورزش هم می‌شود. غذایی با هدف افزایش قدرت و کارایی ورزشکاران طراحی شده‌اند. تولیدکنندگان و فروشندگان این محصولات ادعا می‌کنند که مکمل‌هایشان ارگوژنیک است یعنی قابلیت این را دارند که قدرت و توان بدنی را افزایش دهند. بعضی افراد نیز از این مکمل‌های ارگوژنتیک برای کاهش احتمال صدمات در حین تمرین و ریکاوری سریع‌تر استفاده می‌کنند.

تحقیقات انجام شده بر روی انواع مکمل‌های غذایی تولید شده مشخص شده است که این محصولات به خاطر دارا بودن خواص بی‌نظیر و ترکیبات عالیشان جز پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین محصولات هستند. مواد موجود در این مکمل‌ها البته بخشی شامل کافئین، پروتئین، انواع ویتامین‌ها و آمینواسیدها هستند در آمریکا بیشترین دلار صرف خرید مکمل‌های ورزشی می‌شود.
انواع مکمل ورزشی و بدنسازی
این مکمل‌ها در مدل‌های مختلفی مانند قرص، پودر، ویال، ساشه و یا کپسول تولید و مصرف می‌شوند. بهتر است مکمل‌های ورزشی و انواع مکمل دارویی تحت‌نظر پزشک استفاده شوند؛ اما برخی از آنها را بدون تجویز دکتر هم می‌توان مصرف کرد. مکمل‌ها معمولاً بر اساس ماده تشکیل‌دهنده گروه‌بندی می‌شوند. پروتئین، آمینو، گینر، گلوتامین، کراتین، بی سی ای ای، کربوهیدرات، کارنیتین، ارژنین، سی ال ای، بتا الانین،پروتئین وی،آلبومین پودر سفیده تخم مرغ،وی آلبومین، پمپ و فیبر از جمله اصلی‌ترین انواع مکمل‌ها هستند. این محصولات نیازهای بالینی و اساسی بدن را تأمین کرده و به بهبود عملکرد بدن کمک می‌کنند. تأمین انرژی موردنیاز بدن، رشد عضلات و جلوگیری از عضله سوزی در ورزش، حفظ تعادل هورمون‌ها و آنزیم‌ها، ترمیم بافت‌های بدن و کنترل Ph خون از جمله مزایای استفاده از مکمل‌های مجاز است. برخی از مدل‌های پودری، دارای طعم‌های مختلف مانند وانیلی، شکلاتی و میوه‌ای هستند که خوردن آنها را برای ورزشکاران ساده‌تر می‌کند.از مکمل های غذایی برای افزایش حجم و کالری برای انجام حرکات ورزشی استفاده می شود. این مکمل ها سرشار از ویتامین ها و و ریز مغذی ها هستند که در ادامه فعالیت های ورزشی بسیار مؤثر است. انواع مکمل بدنسازی شامل موارد زیر است:

مکمل های افزایش حجم؛
مکمل های افزایش قدرت؛
مکمل های افزایش انرژی؛
مکمل های چربی سوزی.

مکمل بدنسازی و ورزشی چیست؟

مکمل بدنسازی و ورزشی چیست؟

ترکیبات مکمل بدنسازی

باید بدانید که یک مکمل بدنسازی حتماً دارای چند ماده مقوی و مفید برای بدن هستند که مطالعات نشان داده است که این مواد به تنهایی خواص و عوارضی ندارد اما زمانی که این ترکیبات منحصر به فرد در یک مکمل جای داده می‌شوند می‌توانند به خوبی نیاز بدن را تأمین کنند. البته برخی ترکیبات نیز با هم سازگاری نداشته و در بدن جذب نمی‌شوند و به سرعت دفع می‌شوند به همین منظور خیلی از تولیدکنندگان زیاد هزینه صرف تحقیقات و آزمایش‌های مختلف بر روی مکمل ورزشی نمی‌کنند زیرا کار دشواری است که هر ماده داخل ترکیب مکمل را به طور مجزا آزمایش کنند.

در صورت استفاده صحیح از مکمل‌ها، پودرهای پروتئینی می‌توانند برای ایجاد توده عضلانی و تامین پروتئین موردنیازتان موثر باشند. با این حال تحقیقات می‌گویند: استفاده از پودر پروتئین به تنهایی باعث افزایش حجم عضلانی نمی شود و برای افزایش حجم باید ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید و انجام تمرینات قدرتی را از یاد نبرید.

عوارض مصرف پودر بدنسازی

مکمل‌های ورزشی عوارضی دارند که در همه چه زن و چه مرد در هر سنی ممکن است نمایان شود. در ادامه به این عوارض می‌پردازیم.

 1. تولید خشونت: کافئین یکی از موادی است که در خیلی از مکمل‌های ورزشی وجود دارد که اگر از حد مجاز مصرف شود موجب خشم در رفتار فرد می‌شود. به همین خاطر اگر در مصرف مکمل‌ها زیاده‌روی شود، این کار باعث ایجاد خشم در شخصی که بیش از حد از آن‌ها استفاده کرده خواهد شد.
 2. جمع شدن آب در بدن: این مشکل زمانی به وجود می‌آید که بیش از حد در ترکیب یک مکمل کراتین وجود داشته باشد این ماده به تنهایی هم قابل استفاده است. کراتین به ورزشکاران کمک می‌کند که در تمرینات دشوار انرژی خود را از دست ندهند و عضله‌های قوی داشته باشند البته باعث جمع شدن آب در بدن و بالا رفتن وزن نیز می‌شود.
 3. تشکیل لکه‌های قرمز و حس گزگز در پوست: ترکیبی به نام نیاسین در مکمل‌های ورزشی وجود دارد. این ماده به ورزشکاران کمک می‌کند که در مدت زمان طولانی و انجام حرکات سخت ورزشی احساس خستگی نکنند. گفته می‌شود برخی با مصرف این مکمل دچار سوزش پا می‌شوند که این جز عوارض مکمل‌ها حساب نمی‌شود.

مکمل و افزایش قدرت و توان عضلات

برای بسیاری از ورزشکاران به ویژه ورزشکاران قدرتی افزایش توان و قدرت عضلات بسیار مهم و حیاتی است. استفاده از برخی از مکمل های بدنسازی به این موضوع بسیار کمک می کنند و در بهبود عملکرد ورزشی مناسب هستند.

یکی از مکمل هایی که در افزایش توان و قدرت عضلات به ورزشکاران کمک می کند، مکمل کراتین است . کراتین به عنوان یک منبع آزاد کننده بسته های انرژی در عضلات عمل می کند و باعث می شود که انرژی به صورت بسته های انرژی فوری به نام ATP در اختیار سلول ها قرار گیرد و انرژی بیشتری برای ورزشکار فراهم می شود در نتیجه توان و قدرت عضلات را افزایش می دهد.

پودر پروتئین پگاه - مشخصات ، قیمت و خرید محصول  پروتئین وی اولترا پاور پگاه (شکلاتی – موز – وانیلی )

سایر مکمل های بدنسازی که در افزایش قدرت و توان ورزشکار موثر می باشد عبارتند از : مکمل پروتئین وی، مکمل بتاهیدروکسی بتا متیل بوتیرات ( HMB)، مکمل کافئین و مکمل سیترولین مالات می باشد .

مکمل های چربی سوز

چربی سوزها گروهی از مکمل های غذایی هستند که بدنسازان و سایر ورزشکاران در دوران کات و کاهش توده چربی بدنشان از این مکمل ها استفاده می کنند. در زیر به تعدادی از مکمل های چربی سوز اشاره می کنیم.

مکمل کافئین

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مکمل کافئین سرعت متابولیسم بدن را تا ۱۱ % افزایش می دهد و نقش موثری در چربی سوزی دارد. ورزشکاران برای افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد ورزشی خود می توانند از مکمل کافئین ۴۵ دقیقه قبل از ورزش خود استفاده نمایند.

عصاره چای سبز

کاتچین موجود در چای سبز با افزایش اکسیداسیون چربی ها در بدن سبب بهبود پروفایل چربی خون می شود و با افزایش میزان متابولیسم پایه از بروز چاقی جلوگیری می کند.

مکمل یوهمبین

یوهمبین از پوسته درختی به نام Pausinystalia yohimbe استخراج می شود. یوهمبین گیرنده های آلفا ۲ آدرنرژیک را که به آدرنالین باند می شود را غیر فعال می کند و در اکسیداسیون انرژی و افزایش سطح انرژی موثر است. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ روی ۲۰ بازیکنان فوتبال انجام شد نشان داد مصرف یوهمبین می تواند باعث کاهش ۲/۲ % توده چربی در آنها شود.

مکمل ال کارنیتین

مکمل ال کارنیتین اگر همراه با ورزش مصرف شود در کاهش توده چربی و کاهش وزن موثر است. ورزشکاران استقامتی از مکمل ال کارنیتین جهت افزایش اکسیداسیون چربی و حفظ ذخایر گلیکوژن عضلانی استفاده می کنند.

ورزشکاران به چه مواد مغذی و به چه میزان نیاز دارند؟!

ورزشکاران به مقدار کافی کالری، مایعات، کربوهیدرات برای ثابت نگهداشتن سطح گلوکز خون و جایگزین شدن گلیکوژن سلول‌های عضلانی(در حدود ۳ تا ۱۰ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن)، پروتئین(۱/۲ تا ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن)، چربی( ۲۰ تا ۳۵ درصد کل کالری دریافتی)، ویتامین و مواد معدنی  نیاز دارند.

ورزشکارانی که ورزش‌های استقامتی بیش از یک ساعت انجام می‌دهند، یا در محیط‌های شدیدا گرم یا در ارتفاعات ورزش می‌کنند حتما نیاز دارند تا آب و الکترولیت‌های از دست رفته‌ی بدنشان را تامین کنند و برای دریافت انرژی مضاعف، کربوهیدرات بیشتری مصرف کنند. منظور از الکترولیت‌ها همان یون‌های محلول در آب می‌باشد که تنظیم بودن آن‌ها در بدن بسیار حیاتی می‌باشد، چراکه عملکرد عضلات قلبی، تنفسی و انتقال پیام در سیستم عصبی توسط همین یون‌ها صورت‌ می‌گیرد، مانند یون سدیم، پتاسیم، کلسیم و…. .

فروشندگان ادعا می‌کنند که ترکیبات مکمل‌هایشان قابلیت تقویت کارایی و توان در ورزشکاران را دارد، و ورزشکاران حرفه‌ای و تفریحی یا تفننی نیز ممکن است از این گونه ترکیبات استفاده کنند. با این وجود بعضی سازمان‌های ذی‌ربط بیان می‌کنند که به علت نتایج متغیر و دو پهلویی که در مطالعات گوناگون بدست آمده، ممکن است استفاده از این محصولات بحث برانگیز باشد.

اکثر تحقیقاتی که برای ارزیابی کارایی مکمل‌ها صورت گرفته، بر روی ورزشکاران خاص و تحت شرایط به خصوصی انجام شده است. لذا تاثیرگذاری این مکمل‌ها برای استفاده‌ در افرادی که به صورت گهگاهی و تفریحی ورزش می‌کنند مشخص نیست. همچنین اغلب مطالعات بر روی افراد جوان و بیشتر در آقایان انجام شده است، و تاثیرات این ترکیبات بر نوجوانان کاملا مشخص نمی‌باشد.

به علت محدود بودن نمونه‌ها، دوره کوتاه استفاده، استفاده از آزمون‌هایی جهت سنجش کارایی که با شرایط دنیای واقعی تفاوت‌هایی دارند و در نظر نگرفتن یکسری متغیرها، عملا کیفیت تحقیقات انجام  شده محدودیت‌‌های خاص خود را دارد. لذا عملا تحقیقات بیشتر، دقیقتر و بی‌طرفانه‌تری جهت تعیین کارایی و سالم بودن این ترکیبات نیاز است.

کاربرد مکمل های بدنسازی

مکمل‌های بدنسازی از کاربردهای متنوعی برخوردارند که برای ورزشکاران و علاقمندان به بهبود عملکرد ورزشی و افزایش تناسب اندام می‌توانند ابزار مفیدی باشند. برخی از کاربردهای اصلی مکمل‌های بدنسازی شامل موارد زیر می‌شود:

افزایش حجم عضلات

مکمل‌هایی مانند پروتئین وی، کراتین و گینرها می‌توانند به افزایش حجم عضلات کمک کنند و عملکرد بدنسازی را بهبود بخشند.

افزایش قدرت

مکمل‌هایی نظیر کراتین و کافئین می‌توانند به افزایش قدرت و عملکرد ورزشی کمک کنند.

بهبود عملکرد ورزشی

مکمل‌هایی مانند کراتین، کافئین و بتا آلانین می‌توانند بهبود عملکرد ورزشی را تسهیل کرده و افزایش تحمل و استقامت در تمرینات فیزیکی فراهم کنند.

دوز مصرف مکمل بدنسازی

شما با دانستن زمان و دوز مصرف مکمل‌های بدنسازی آن هم به وسیله تجربه ورزشکاران حرفه‌ای زودتر به نتیجه می‌رسید. البته برای رسیدن به هدفتان باید از یک رژیم غذایی درست و برنامه ورزشی مناسب پیروی کنید و حتماً زیر نظر کارشناس مکمل مصرف کنید. زیرا بیشتر از حد استفاده از پودر بدنسازی فایده‌ای برایتان نخواهد داشت. با ما همراه باشید تا بهترین دوز و زمان مصرف مکمل‌ها را برای شما بیان کنیم.

 1. مکمل کراتین: شما با مصرف روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ گرم کراتین آن هم در ۵ وعده به میزان ۵ گرم می‌توانید تأثیر شگفت‌انگیز آن را در بدن خود احساس کنید.
 2. مکمل‌های پروتئینی: این مکمل‌ها داری انواع مختلفی هستند که محبوب‌ترین آن‌ها پروتئین وی می‌باشد که به دلیل هضم آسان و جذب راحتی که دارد توصیه می‌شود. این مکمل را افراد بالغ در ازای هر کیلو از وزن خودشان ۸/۰ را مصرف کنند.
 3. مکمل گلوتامین: استفاده از این مکمل را قبل از خواب اصلاً فراموش نکنید. حتی اگر در روز بین ۲ تا ۳ وعده به اندازه ۵ گرم آن را مصرف کرده باشید. زیرا به افت نکردن عضلات حتی در خواب هم کمک می‌کند.
 4. مکمل گینز: بعد از تمرین از مکمل گینز استفاده کنید، زیرا این مکمل با ترکیبات عالی و مفیدش باعث بالا رفتن وزن و افزایش حجم عضلات می‌شود. ترکیباتی همچون پروتئین و ویتامین‌ها که بهترین مواد برای عضله سازی هستند.

افزودن مکمل بدنسازی به رژیم غذایی

خیلی بعید است که یک مکمل برای همه نتیجه‌ای مشابه داشته باشد. بعضی مکمل‌ها برای برخی از افراد خیلی موثر هستند، در حالی که شاید برای عده‌ای دیگر نتیجه مطلوبی نداشته باشند.

پودر پروتئین پگاه - مشخصات ، قیمت و خرید محصول  مثبت چیست؟

از سوی دیگر ممکن است یک مکمل در شما احساس خوبی ایجاد نکند. حتی شاید نسبت به یک مورد خاص حساسیت داشته باشید.

برای همین یک توصیه تخصصی این است که در هر مرحله تنها یک مکمل را به رژیم خود اضافه کنید. در این صورت دقیقا متوجه می‌شوید که تاثیر کدام مکمل برای شما بیشتر است و اگر مشکلی هم پیش بیاید، می‌دانید که باید کدام مورد را کنار بگذارید.

اگر به داروخانه بروید و چندین مکمل بخرید و به خانه بیایید، حتی اگر نتیجه خوبی بگیرید، نمی‌دانید که این نتیجه از کدام مکمل حاصل شده است. برای همین مجبور می‌شوید تا همیشه تمام لیست خود را تهیه کنید و پول زیادی از دست بدهید.

معرفی مکمل بدنسازی پروتئین وی

پروتئین وی یکی از محبوب ترین و مفیدترین پروتئین ها بین ورزشکاران و بدنسازان است. شاید برایتان جالب باشد که شیر دارای دو پروتئین مفید کازئین (۸۰%) و آب پنیر (۲۰%) است.

کازئین و این پروتئین در واقع همان آب پنیری است که در هنگام تولید پنیر از شیر جدا شده است. البته یک جای دیگر هم می‌توان این پروتئین را پیدا کرد. اگر تا به حال متوجه شده‌اید که به اصطلاح ماست آب جدا کرده است. باید بدانید که آن مایع آبکی روی ماست نیز پروتئین وی است.

در گذشته ارزش غذایی این مایع کشف نشده بود و آن را دور می ریختند. اما حالا این مایع ارزشمند را به خاطر طعم ناخوشایند فرآوری کرده و بعد در اختیار افراد قرار می دهند.

پروتئین وی در طعم های توت فرنگی، وانیل و شکلاتی بسیار محبوب هستند.  هنگام خرید پروتئین وی به ترکیبات و افزودنی‌های آن توجه کنید. چرا که بعضی از این ویتامین‌ها دارای افزودنی‌های غیرمجاز و تقلبی هستند.

همچنین از این پروتئین‌های طعم‌دار در تهیه ی اسموتی، شیک پروتئین و حتی پنکیک استفاده می‌شود که برای ورزشکاران مفید است.

مکمل بدنسازی و ورزشی چیست؟

مکمل بدنسازی و ورزشی چیست؟

کاربرد مکمل های بدنسازی و پروتئین وی

در برنامه غذایی طراحی شده برای هر ورزشکار، مقدار پروتئین، چربی، ویتامین و کربوهیدرات مصرفی به صورت دقیق مشخص شده است. در واقع، شما بدون مصرف مکمل‌های مختلف نیز قادر خواهید بود تا این مواد مغذی را از طریق مصرف روزانه غذاها دریافت کنید! با این حال، مصرف مکمل پروتئین وی، می‌تواند به افزایش پروتئین مورد نیاز برای بدن کمک بسزایی کند. همچنین، شایان ذکر است که؛ پروتئین یکی از مهم‌ترین املاح و مواد مغذی مورد نیاز برای افزایش حجم و پرورش عضلات است!

بنابراین، اگر قصد دارید تا وزن خود را افزایش دهید و به رشد ماهیچه‌هایتان کمک کنید، مصرف مکمل پروتئین وی در این راستا برای شما مفید و موثر خواهد بود. مکمل‌های دیگری نیز در بازار وجود دارند که کاربردی مشابه با مکمل پروتئین وی دارند. مصرف آن مکمل‌ها نیز به تامین پروتئین بدن شما کمک خواهد کرد؛ اما، مکمل پروتئین وی، یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین برند مکمل‌ها در این حوزه محسوب می‌شود. دیگر موارد کاربرد این مکمل بدنسازی مقوی، شامل موارد زیر هستند:

 • کمک به کاهش فشار خون
 • موثر در کاهش وزن
 • کاهش میزان استرس افراد
 • کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت و افزایش حجم بدون افزودن چربی
 • برخورداری از سرعت جذب بالا

معرفی مکمل بدنسازی کراتین

کراتین یک ماده انرژی زا در بافت عضلانی است که با تحرک و فعالیت‌های سخت و شدید انرژی را تأمین می کند. از آن برای مکمل عضله ساز تقویت قدرت و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می شود. حدود ۹۵٪ کراتین بدن شما به صورت فسفوکراتین در عضلات ذخیره می‌شود. ۵٪ دیگر در مغز، کلیه و کبد یافت می‌شود.

کراتین یک ماده ای شبیه به اسید امینه است و به طور طبیعی از اسیدهای آمینه گلیسین و آرژنین در بدن تولید می شود. برای اینکه کراتین در بدن ذخیره شود باید از موادی چون: گوشت، ورزش، مقدار توده عضلانی و سطح هورمون‌هایی مانند تستوسترون استفاده شود.

معرفی مکمل بدنسازی گینر

گینر یک نوع مکمل بدنسازی است که برای افرادی با اختلاف وزن شدید توصیه می‌شود. این نوع مکمل عضله‌ساز کالری بسیار بالایی دارد که در دو نوع: گینر عضله‌ساز و گینر افزایش وزن وجود دارد. این مکمل بدنسازی در برندها و مواد مختلفی وجود دارد که به شکل پودر برای ورزشکاران تجویز می شود.

تفاوت این دو مکمل گینر عضله‌ساز و گینر افزایش وزن به محتویات تشکیل دهنده آن‌ها و تاثیرشان روی فرد برمی‌گردد. در گینر افزایش وزن نسبت کربوهیدرات به پروتئین بیشتر است درحالی که در گینر عضله ساز نسبت پروتئین به کربوهیدارت غالب است.

معرفی مکمل بدنسازی گینر

معرفی مکمل بدنسازی گینر

معرفی مکمل بدنسازی BCAA

 

یکی دیگر از انواع مکمل بدنسازی BCAA است. این مکمل با ترکیبات مختلف و نسبت های متفاوتی وجود دارد. این ترکیبات شامل: لوسین، ایزولوسین و والین است که در هر برند و ترکیبی نسبت این مواد متفاوت است. از آنجایی که لوسین در سنتز پروتئین مؤثراست. پس در نهایت مکمل بدنسازی BCAA باعث رشد عضلات اسکلتی می‌شود.

مکمل های BCAA معمولاً به منظور تقویت رشد عضلات و افزایش عملکرد ورزشی مصرف می شوند. همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کرده و خستگی بعد از ورزش را کاهش دهند.
فواید مصرف بی سی ای ای
بدن هر فرد متناسب با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد چربی سوزی انجام می‌دهد. اما دقت داشته باشید در صورتی‌که ذخایر گلیکوژن تمام شود به سراغ پروتئین‌های بدن یعنی بی سی ای ای می‌رود. از جمله فواید این پروتئین موارد زیر است.

درد عضلانی را تسکین می‌‌‌دهد؛
به افزایش توده عضلانی کمک می‌کند؛
خستگی حین تمرین را کاهش می‌دهد؛
می‌تواند تا حدی سطح قند خون را کاهش دهد.

معرفی مکمل بدنسازی BCAA

معرفی مکمل بدنسازی BCAA

زمان و دوز مصرفی BCAA

قبل و بعد تمرین:

زنان: حداقل ۹ گرم BCAA در طول روز
مردان: حداقل ۱۲ گرم BCAA در طول روز

زمان مصرف پودر بدنسازی

در این بخش بهترین زمان استفاده از برخی مکمل‌های بدنسازی را بررسی می‌کنیم.

آل آرژنین: این ترکیب عالی و منحصر به فرد را ۱ ساعت قبل از ورزش کردن مصرف کنید. زیرا به بالا رفتن انرژی و به تب افزایش حجم عضلات کمک شایانی می‌کند.
کافئین: یک یا دو ساعت قبل از تمرین این مکمل را مصرف کنید تا از انقباض عضلات و خستگی در حین تمرین جلوگیری کند. همچنین به چربی سوزی بدن هنگام انجام حرکات نیز کمک می‌کند.
بتا آلانین: نیم ساعت قبل از شروع به ورزش این ترکیب خاص را مصرف کنید تا به بدن خود اسیدهای آمینه ضروری را برسانید و عملکردی خوب داشته باشید.
BCAA: بهترین زمان مصرف این مکمل عالی در حین انجام تمرینات ورزشی است. زیرا در تولید ماهیچه‌ها کمک کرده و از تخریب عضلات بعد از تمرین‌های سخت قدرتی و استقامتی جلوگیری می‌نماید.

زمان مصرف پودر بدنسازی

زمان مصرف پودر بدنسازی

معرفی مکمل بدنسازی گلوتامین

گلوتامین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه مولکول‌هایی هستند که نقش‌های زیادی در بدن دارند. هدف اصلی همه آن‌ها خدمت به عنوان عناصر سازنده پروتئین است. پروتئین برای اندام‌ها بسیار مهم است. آن‌ها همچنین از عملکردهای دیگر مانند حمل مواد در خون و مقابله با ویروس ها و باکتری‌های مضر استفاده می کنند.

پودر پروتئین پگاه - مشخصات ، قیمت و خرید محصول  محصول چیست؟ چه ویژگی‌هایی از یک محصول در فروش آن مهم است؟

گلوماتین به دو شکل وجود دارد: L-گلوتامین، D-گلوتامین، این دو تقریباً یکسان هستند و فقط آرایش مولکولی کمی متفاوتی دارند.
معرفی مکمل کازئین
کازئین، یک پروتئین باکیفیت و در‌دسترس و از مکمل‌های محبوب بدنسازان برای عضله‌سازی است. کازئین شامل بخش زیادی از پروتئین موردنیاز روزانه ورزشکاران می‌شود.

پودر پروتئینی کازئین که ورزشکاران مصرف می‌کنند، همان کازئین شیر است که از شیر برای تولید مکمل، جدا می‌شود و به‌صورت پودر درمی‌آید. همچنین به‌عنوان یک مکمل پروتئینی، طیف کاملی از اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ریکاوری پس از ورزش و تقویت قدرت را به عضلات ما می‌رساند؛ همچنین هضم این مکمل آسان و سریع است.

معرفی مکمل بدنسازی گلوتامین

معرفی مکمل بدنسازی گلوتامین

دوز مصرف مکمل بدنسازی

شما با دانستن زمان و دوز مصرف مکمل ورزشی و تناسب‌اندام و بدنسازی آن هم به وسیله تجربه ورزشکاران حرفه‌ای زودتر به نتیجه می‌رسید. البته برای رسیدن به هدفتان باید از یک رژیم غذایی درست و برنامه ورزشی مناسب پیروی کنید و حتماً زیر نظر کارشناس مکمل مصرف کنید. زیرا بیشتر از حد استفاده از پودر بدنسازی فایده‌ای برایتان نخواهد داشت. با ما همراه باشید تا بهترین دوز و زمان مصرف مکمل‌ها را برای شما بیان کنیم.

مکمل کراتین: شما با مصرف روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ گرم کراتین آن هم در ۵ وعده به میزان ۵ گرم می‌توانید تأثیر شگفت‌انگیز آن را در بدن خود احساس کنید.
مکمل‌های پروتئینی: این مکمل‌ها داری انواع مختلفی هستند که محبوب‌ترین آن‌ها پروتئین وی می‌باشد که به دلیل هضم آسان و جذب راحتی که دارد توصیه می‌شود. این مکمل را افراد بالغ در ازای هر کیلو از وزن خودشان ۸/۰ را مصرف کنند.
مکمل گلوتامین: استفاده از این مکمل را قبل از خواب اصلاً فراموش نکنید. حتی اگر در روز بین ۲ تا ۳ وعده به اندازه ۵ گرم آن را مصرف کرده باشید. زیرا به افت نکردن عضلات حتی در خواب هم کمک می‌کند.
مکمل گینز: بعد از تمرین از مکمل گینز استفاده کنید، زیرا این مکمل با ترکیبات عالی و مفیدش باعث بالا رفتن وزن و افزایش حجم عضلات می‌شود. ترکیباتی همچون پروتئین و ویتامین‌ها که بهترین مواد برای عضله سازی هستند.

دوز مصرف مکمل بدنسازی

دوز مصرف مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی برای چه کسانی خوب نیست

اگر فکر می‌کنید به کمک مکمل ورزشی و تناسب‌اندام و بدنسازی می‌توانید بدون ورزش یا تغییر رژیم غذایی سبک زندگی بهتری پیدا کنید و عضله بگیرید، راه را اشتباه آمده‌اید. مکمل برای شما خوب نیست اگر:

تحرک کافی ندارید و تمرین نمی‌کنید.
تمرین شما به دویدن و پیاده‌روی روزانه خلاصه می‌شود و از وزنه (یا تمرینات دیگر برای عضله‌سازی) استفاده نمی‌کنید.
رژیم غذایی روشنی ندارید و هر چیزی که هوس کنید می‌خورید.
مشکل پزشکی خاصی دارید.

قبل از آن که سراغ مکمل بروید از خودتان پرسید که آخرین باری که برای تست سلامت به متخصص مراجعه کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ هفته‌ای چند نوبت تمرین می‌کنید؟ در روز چقدر پروتئین می‌خورید؟

برای کسانی که از سلامتی خود مطمئن هستند، تمرین قدرتی منظم دارند و از یک رژیم اصولی پیروی می‌کنند، مکمل می‌تواند گزینه خوبی باشد که به کمک آن رسیدن به نتیجه را بهتر کنند.

 

مکمل بدنسازی برای چه کسانی خوب نیست

مکمل بدنسازی برای چه کسانی خوب نیست

عوارض مکمل بدنسازی استروئیدی

مکمل‌های بدنسازی می‌تواند عوارض مختلفی برای شما داشته باشد و گاهی آسیب جدی به بدن وارد کند؛ از جمله:

سرکوب نظم طبیعی تستوسترون در بدن
رشد غیرطبیعی سینه در مردان که به نام ژنیکوماستی شناخته می‌شود؛
سطوح بالای کلسترول که منجر به حملات قلبی و سکته مغزی می‌شود؛
آسیب دیدن کبد و کلیه؛
ایجاد مشکلات قلبی؛
تمایلات غیرطبیعی انعقاد؛
کاهش کلسترول خوب؛
کوتاهی قد در نوجوانان؛
ایجاد عفونت؛
افزایش گلوکز خون؛
ایجاد آکنه و پوست چرب؛
تعداد کم اسپرم در مردان؛
ظهور ویژگی‌های مردانه در زنان و ایجاد مشکلات جنسی در زندگی؛
اختلالات روانی و ایجاد وابستگی در محصولاتی که حاوی مواد تقلبی و نامناسب هستند.

مکمل بدنسازی برای چه کسانی خوب نیستعوارض مکمل بدنسازی استروئیدی

مکمل بدنسازی برای چه کسانی خوب نیست عوارض مکمل بدنسازی استروئیدی

عوارض مکمل بدنسازی استروئیدی برای زنان

علاوه بر موارد بالا، مکمل بدنسازی ممکن است که برای زنان مشکلات زیر را ایجاد کند:

مردانه شدن صدا
ریزش موی سر و رویش موهای زائد روی صورت و بدن
آکنه و پوست چرب
مشکلات ناباروری و بی‌نظمی در قاعدگی

برندهای معتبر تولیدکننده مکمل ورزشی و بدنسازی

باتوجه‌ به گسترش مکمل‌های غیرمجاز، تهیه محصولات مناسب و مورد تأیید پزشکان و داروسازان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. از جمله برندهایی که این محصولات را به‌صورت استاندارد و باکیفیت تولید می‌کنند می‌توان به مارک پگاه،آلیندا،هیلمار،dwm هلند،آگرو لهستان،فودکم چین،پروتک، یوروویتال، دوبیس، کاله پرو، ترک نوتریشن (TREC Nutrition)، ژن استار،اپلاید،ایوژن،پیگمنتا،bpi، کارن، الیمپ (Olimp)، او پی دی فارما و آیرون مکس اشاره کرد. هنگام خرید مکمل بدنسازی برای حجم حتماً به لوگوی حک شده روی بسته‌بندی و علامت استاندارد توجه کنید.

مکمل ورزشی و تناسب اندام و بدنسازی را از کجا بخرم؟

بهترین راه برای خرید مکمل‌های استاندارد و باکیفیت از جمله انواع مکمل کودکان و نوزادان بدنسازان و ورزشکاران،حضوری در تهران و اینترنتی مراجعه به فروشگاه آنلاین مثل داروکده،دیجی کالا،ترب،مکمل شاپ، پارسی پودر و استوت است. این فروشگاه ها علاوه بر ارائه ضمانت اصالت و سلامت کالا، برای هر محصول صفحه جداگانه‌ای دارد و شما داخل این صفحه می‌توانید تمامی ویژگی‌ها، میزان مواد تشکیل دهنده، قیمت و نظر سایر کاربران را مشاهده کنید. امکاناتی مانند مرجوعی کالا تا ۷ روز طبق مقررات و پشتیبانی ۲۴ ساعته از دیگر مزایای خرید از این فروشگاه ها هستند.

خرید آنلاین مکمل ورزشی و تناسب اندام از فروشگاه اینترنتی استوت

خرید آنلاین مکمل ورزشی و تناسب اندام از فروشگاه اینترنتی استوت

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *